UPGRADE HPR DO HPRXD

Urządzenia CNC oraz roboty przemysłowe wykorzystujące urządzenia HyPerformace (HPR) firmy Hypertherm są obecne na rynku od ponad dwóch dekad i zyskały dużą popularność w naszym kraju. Pojawienie się kilka lat temu zmodernizowanych wersji tych systemów tj. HPR XD dodatkowo podniosło atrakcyjność wykorzystania tych urządzeń. To co wyróżnia te systemy to m.in.:

  • znacząco zwiększona wytrzymałość elementów eksploatacyjnych dzięki przekonstruowaniu budowy systemu chłodzenia palnika oraz wprowadzeniu srebrnych elektrod SilverPlus™,

  • nowe procesy dla ukosowania stali czarnej: 80A i 200A oraz tabele cięcia dla ukosowania,

  • większe możliwości przebijania blachy czarnej dzięki technologii PowerPierce™: przy 130A wzrost z 25mm do 32mm oraz przy 260A – z 32mm do 38mm,

  • poprawa jakości cięcia, zminimalizowanie ukosu krawędzi oraz technologia precyzyjnych otworów TrueHole™,

  • nowy system plazmowego znakowania przy wykorzystaniu argonu,

  • jakościowe cięcie „HD” rozszerzone także na stal nierdzewną dzięki materiałom eksploatacyjnymi HDi™ ,

  • większa wytrzymałość palnika i przewodów palnika oraz nowy wewnętrzny system prowadzenia przewodu ohmowego.

Co od zasady działania, główne prace modernizacyjne skupiły się na zmodyfikowaniu budowy palnika, przewodów oraz samych części eksploatacyjnych. Prace dotyczące źródła plazmowego sprowadzały się natomiast do dostosowania konstrukcji do nowoczesnych metodologii produkcyjnych. Z powodu stosunkowo niewielkich różnic, możliwe stało się opracowanie zestawów modernizacyjnych dostosowujących systemy starszego typu do możliwości systemów aktualnie produkowanych. Firma Hypertherm przedstawiła dedykowaną ofertę zestawów rozszerzających. W zależności od typu modyfikowanego systemu występuje kilka konfiguracji:

Zestaw modernizacyjny nr. 1

Przeznaczony dla HPR130 i HPR260 z manualną lub automatyczną konsolą gazową, gdzie wymianie podlega palnik, przewody palnika oraz płyta sterująca źródła z nowym oprogramowaniem.

Zestaw modernizacyjny nr 2.

Przeznaczony dla systemów HPR130 i HPR260 z automatyczną konsolą gazową, gdzie wymianie podlegają podzespoły analogicznie do zestawu nr 1. Dodatkowo wymieniona zostaje konsola gazowa na nowszy odpowiednik. Taka modernizacja wraz z odpowiednim przystosowaniem stołu CNC daje podstawy do uruchomienia technologii TrueHole (cylindrycznych otworów) oraz TrueBevel (precyzyjnego ukosowania).

Zestaw modernizacyjny nr 3.

Przeznaczony dla systemów HPR130 i HPR260. Manualną konsolą gazową i pozwala osiągnąć analogiczne rezultaty jak w zestawie nr 2. Oprócz wymiany na automatyczną konsolę gazową wymianie podlega także gazowa konsola dozująca i przewody między konsolowe.

Przy podejmowania decyzji zakupu warto pamiętać, że elementy systemu HPR takie jak palnik i przewody palnika pomimo iż są elementami eksploatacyjnymi to zużywają się dużo wolniej. Wynika z tego fakt cyklicznej potrzeby ich wymiany przy intensywnym wykorzystaniu. Przy tej okazji warto dokonać także modernizacji systemu, redukując w ten sposób koszt robocizny.