Jak dobrać przecinarkę plazmową tak, by odpowiadała naszym potrzebom?

Warto odpowiedzieć na pytanie: „Jak dobrać przecinarkę plazmową?”. Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego, optymalnego dla nas urządzenia, zadajmy sobie pytanie: Co dokładnie chcemy ciąć? Na jakim materiale pracować? Te pytana mogą wydać się pozornie banalne, ale pamiętajmy o tym, że na trafny wybór składa się wiele czynników. Poniżej przedstawiam parę pytań, jakie powinien postawić sobie przyszły usatysfakcjonowany posiadacz urządzenia do cięcia metalu metodą plazmową:

  • Jaki rodzaj metalu będzie cięty?

  • Jaka maksymalna i minimalna grubość będzie cięta?

  • Czy cięcie będzie mechaniczne czy ręczne?

  • Jeśli ręczne, czy rozważasz później cięcie mechaniczne?

  • Na jakiej jakości cięcia Ci zależy?

  • Czy urządzenie będzie eksploatowane mocno czy raczej sporadycznie?

  • Czy urządzenie będzie używane na hali czy na montażu?

  • Jak wygląda serwis gwarancyjny i pogwarancyjny?

  • Czy części eksploatacyjne są dostępne od ręki i jak wygląda żywotność części eksploatacyjnych?

Tych zasadniczych pytań jest całkiem sporo. W bieżącym artykule, biorąc za przykład przecinarki Powermax firmy Hypertherm, postaram się na nie odpowiedzieć w sposób jak najbardziej wyczerpujący. Na samym początku skupimy się na podstawowych parametrach i funkcjach przecinarek plazmowych:

  • Maksymalny prąd cięcia (amperaż) – jest to podstawowy wyznacznik mocy każdej przecinarki plazmowej. Decyduje o prędkości cięcia i o maksymalnej grubości ciętego materiału;
  • Cykl pracy – przeważnie do danej przecinarki dodane są broszury z instrukcją, w której podany jest cykl pracy procentowo dla danego amperażu przy odpowiednim zasilaniu

Uwaga! Unikaj kupowania przecinarek, w którym cykl pracy nie jest podawany!

Zwróć także uwagę, jaki jest cykl pracy na maksymalnym amperażu i o ile należy zmniejszyć prąd cięcia, aby cykl ten osiągnął maksimum. Upewnij się także, czy przecinarka posiada w ogóle możliwość płynnego sterowania prądem cięcia. Przecinarki Powermax są przecinarkami inwerterowymi, które zapewniają płynną regulację prądu cięcia. Dodatkowo słyną ze swoich niskich gabarytów i niskim ciężarem.

  • Grubość cięcia:
  1. Zalecana — grubość stali miękkiej, przy której system zapewnia dobrą jakość cięcia i szybkość cięcia większą niż 500 mm/min. Przy zalecanej grubości należy realizować co najmniej 80% operacji cięcia.

  2. Maksymalna – grubość stali miękkiej, przy której system zapewnia dobrą jakość cięcia, jednak przy zmniejszonej prędkość cięcia 250 mm) na minutę. 20% cięć lub mniej powinno odbywać się przy maksymalnej grubości.

  3. Odcięcia — grubość stali miękkiej, jaką można odciąć przy prędkości co najmniej 125 mm/min, ale przy słabszej jakości cięcia. Cięcie przy grubości odcięcia nie powinno być często wykonywane.

  4. Przebicie – grubość stali miękkiej, którą można przebijać z automatycznym kontrolerem wysokości palnika przy dobrej jakości cięcia i bez nadmiernego zużycia materiałów eksploatacyjnych.

  • Parametry gazu plazmowego: W przypadku przecinarek plazmowych Powermax, jako gaz plazmowy, wykorzystywane jest sprężone powietrze. Przecinarki Powermax mają membranę, która obniża ciśnienie do zalecanego ciśnienia. Jednak w przypadku przekroczenia wartości 9 bar membrana ta może zostać „przepchana”, przez co urządzenie narażone jest na zniszczenie i będzie wymagany serwis. W przypadku przecinarek Powermax, użytkownicy stosują czasami azot zamiast powietrza. Ten gaz plazmowy jest wykorzystywany przy tzw. „kwasiakach”, czyli stali kwasoodpornej – dzięki azotowi krawędzie są czyste i nieosmolone.

Gwarancja i serwis

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu to: niezawodność, gwarancja i serwis. Jak wiadomo, zarówno sytuacja na rynku, jak i wymagający Klient, nie pozwalają nam na opóźnienia w realizacji zleceń. Dlatego tak ważne jest, aby maszyna była niezawodna, a w przypadku ewentualnego uszkodzenia można ją było szybko i sprawnie naprawić. W związku z tym trzeba bacznie przypatrzyć się producentom maszyn. Sprawdzić, czy dana firma specjalizuje się w takich urządzeniach? Jak wygląda kwestia dostępności części eksploatacyjnych? Jaki jest okres gwarancji?

W przypadku przecinarek Powermax, producent daje nam 3 lata gwarancji na agregat i 1 rok na palnik. Części eksploatacyjne są dostępne od ręki, nie tylko dla modeli aktualnie sprzedawanych, ale i również dla dużo starszych wersji, które są nadal eksploatowane, ale jednocześnie dawno zostały wycofane z produkcji. Jaka jest żywotność części eksploatacyjnych?

Łatwość obsługi

Następną rzeczą jest łatwość obsługi urządzenia. Przecinarki Powermax są produkowane w Stanach Zjednoczonych i na rynek amerykański, co za tym idzie muszą być proste w obsłudze, posiadać obszerne instrukcje i mieć mnóstwo zabezpieczeń w przypadku niepożądanych działań użytkownika czy też otoczenia (przepięcia w sieci elektrycznej, za niskie ciśnienie powietrza, itd.)

Powróćmy jeszcze do tematów: amperażu, grubości cięcia oraz eksploatacji maszyny. Jak widać w parametrach modeli Powermax, kilka modeli może spełnić cięcie wymaganej grubości metalu. Zwracajmy uwagę na szybkości cięcia materiału oraz cykle pracy. Przykładowo, spójrzmy na cięcie 6 mm stali miękkiej:

  • Powermax30 – 838mm/min – jest to górny zakres grubości zalecanej. Cięcie jest na maksymalnym amperażu, a cykl pracy tego urządzenia to 50%.
  • Powermax45 – 1905mm/min – grubość mieści się w zalecanej i jak widać prędkość cięcia jest dużo większa. Jeśli użytkownik chce ciąć wolniej, może spokojnie zmniejszyć amperaż – a co za tym idzie, można zwiększyć cykl pracy.
  • Powermax65 – 3900mm/min – grubość cięcia mieści się w zalecanej. Prędkość cięcia jest dużo większa. Użytkownik może spokojnie podnieść amperaż do 46A (100% cykl pracy) i ciąć bez żadnych przerw.
  • Powermax85 – 5330mm/min – grubość cięcia mieści się w zalecanej. Prędkość cięcia jest dużo większa. Użytkownik może spokojnie ustawić amperaż do 66A (100% cykl pracy) i ciąć bez żadnych przerw.

Jak widać wszystkie modele Powermax mogą ciąć każdą grubość, tylko z różnymi prędkościami i z różnymi cyklami pracy. Ważne jest, aby przeanalizować, jak intensywnie będziemy wykorzystywać dane urządzenie. Zastanówmy się czy nie lepiej kupić maszyny z tzw. „zapasem”, aby pracować na zmniejszonym amperażu i nie przejmować się cyklem pracy. Być może maszyna będzie często przenoszona – wtedy lepiej kupić urządzenie słabsze, ale za to lżejsze, a przez to bardziej mobilne. Istotną jest także decyzja, czy cięcie będzie ręczne czy mechaniczne. W przypadku mechanicznego cięcia cykl pracy jest bardzo ważny!

Należy zwrócić baczną uwagę na taką wartość jak grubość przebicia. W przypadku Powermaxa85 (tabela powyżej) przecinarka tnie metal szybko i w dobrej jakości do grubości 25mm. Jednak trzeba pamiętać, że cięcie to odbywa się od krawędzi blachy. W przypadku wykonania otworu trzeba będzie np. nawiercić blachę i dopiero przystąpić do cięcia plazmą.

Jeśli masz jakieś pytania lub szukasz dokładnych rad, jak dobrać przecinarkę plazmową, proszę skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy.